с.Рата

   Село Рата особливе. Розташоване на берегах одноіменної річки, над гарними озерами і під чудовим лісом, на околиці м. Рава-Руська, неподалік від кордону з Польщею. Після другої світової війни (1946 р.) радянським урядовцям чомусь не сподобалась назва села «Рата» і лише в 1994 році селу було повернено його історичну назву.

   Особливим  селом є і тому, що майже все населення – це жертви примусового переселення Поляків, які тут жили до війни було виселено в західній області Польщі, а українців з прикордонних місцевостей, які після війни відійшли до Польщі (с. Гребенне, с. Верхрата, с.Дев’ятир, с. Прісся,     с. Махнів та ін.) було примусове переселення, зокрема в с. Рату.

    Близько дев’ять століть відділяє сьогоднішній день від того часу, коли на території с. Рата виникли перші поселення. Вперше с. Рата згадується у ХІІІ ст. У давнину на місці теперішньої церкви, стояв монастир, заснований у близько 1300 р., пізнішим митрополитом Київським і Московським Петром Ратенським. В основі П.Ратенського Україна втратила високо обдаровану духовну людину. Через 14 р. після смерті (1326 р.) П.Ратенського зарахований до Святих. Похований в Успенському Соборі в Москві, фундамент якого він і заклав. Ратенці радіють за своє село стежками, якого ходив Святий Петро Ратенський. На знак пошани до особистості П.Ратенського митрополита, іконописця, в с. Рата названо одну з головних вулиць іменем Петра Ратенського.

    На місці монастиря в с. Рата у 1837 році стараннями пароха Рави-Руської о. Гаврила Паславського, збудована існуюча мурована каплиця Преображення Господнього. У 2012 р. каплиця перейменована у Церкву Преображення Господнього , перший о. І. Паламар.

    На півдні села розміщений Рава-Руський спиртзавод, який до дев’яностих років був Ратівським спиртзаводом.

    На півночі, неподалік від села працює міжнародний автомобільний пункт пропуску «Рава-Руська» . Так у 2007 р., завдяки патріотизму жителів села, адже вони самотужки стали воювати із чиновниками, було змінено проект будівництва каналізаційного колектора від міжнародного автомобільного пункту пропуску «Рава-Руська» через с. Рата і тим врятували село від каналізаційних стоків. Селяни два роки боролися, щоб відходи з митниці скерували у протилежний бік від села. Двічі перекривали міжнародну автомобільну трасу і Львів-Варшава.

 

с. Рата

відстань до кордону з Польщею – 2,5 км;
до м. Рава-Руська – 1 км;
до м. Жовква – 33 км;
до м. Львів – 63 км.

Мешканців станом на 01.01.2016 року – 737 чол.